We Will be Using Microsoft Teams

Download Teams for your desktop

Find Microsoft Teams video training Here

SUBJECT

DAY

TIME

CLASSROOM

TEACHERS

 Literacy

Sunday

1:00 – 3:00

Face-to-Face   Room 132

Ms. Jullisa Salmon

English Language – Resit (only for students who received a three or four already and desire take over the exam on January 2021).

Sunday

1:00 – 3:00

Teams/ Zoom

Ms. Paulette Wright-Hall

Principles of Business (POB) EXAM

Sunday

1:00 – 3:00

First class face to face and then Teams/ Zoom

Dr. Martin Richards and Ms. Tania Swaby

English Language- INTERMEDIARY

Sunday

1:00 – 3:00

Teams/ Zoom/ Google Classroom, etc.

Ms. Allison McKnight

English- BASIC

Sunday

3:00 – 5:00

Face-to-Face – Room 142

Mrs. Georgia Isaacs

Caribbean History

Sunday

3:00 – 5:00

Face-to-Face- Room 152      

Ms. Tamar Swaby-Barclay

Beginners Spanish

Sunday

3:00 – 5:00

Face-to-Face- Room154

Ms. Mandy McGaw

Information Technology

Sunday

3:00 – 5:00

Face-to-Face for the first class/ Teams after. Room T10.

Ms. Michelle Jones

Social Studies – Beginners

Sunday

5:00 – 7:00

Face-to-Face- Room 111

Mr. Dyke Greene

Spanish – Exam

Sunday

5:00 – 7:00

Face-to-Face- Room 132

Mr. Andre Edwards

English Language – Exam          

Sunday

5:00 – 7:00

Face-to-Face- Room 142

Dr. L. Smith

Intro. to Computers

Monday

6:00 – 8:00

Computer Room- 211

Mr. Kaneil Barrett

Human and Social Biology- Beginners

Monday

6:00 – 8:00

First class face to face then Teams/ Zoom- Room 132

Ms. Latoya Walton

Accounts- BEGINNERS

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 142

Mr. Ronel Kelly

Literacy

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Cayman Academy Room- K2

Mrs. J. Gordon and Ms. June Davidson

English Beginners

Monday

6:00 – 8:00

Teams/ Zoom

Ms. Rockella  Smith

Literature

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 152

Mrs. Anya Payne

POB – Beginners

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 154

Mr. Steve Gray

Accounts-Beginners (adults only)

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room T 10        

Ms. Marcia Smith

Human and Social Biology – Exam

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 116

Ms. Shari Reid/ Ms. Doreen Brown

Cosmetology- Beginners

Monday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room T2

TBA

Chemistry

Monday

6:00 – 8:00

First class face to face/ then Teams- Cayman Academy Auditorium

Ms. Hilreth Morgan

Physics

Tuesday

6:00 – 8:00

First Class face to face/ then Teams- Cayman Academy Auditorium

Ms. Hilreth Morgan

Math- BASIC

Tuesday

6:00 – 8:00

Face to Face- Room 132

Mr. & Mrs. Perrin

Math- INTERMEDIARY

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room- Room 142

Ms. Dionis Simms

Math – Basic

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face – Room 152

Ms. Simone Binz

Math- Intermediate

Tuesday

6:00 – 8:00

First Class Face- Room 154

Mr. Fenslie Smith

Math – EXAM Level

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face   – Art Room      

Mr. K. Clarke

Human and Social Biology- Resit Class

Tuesday

5:30 – 7:30  

Face-to-Face – T 10

Ms. Nadine Turner

English Basic

Tuesday

6:00 – 8:00

First class face-to-Face then Teams/ Zoom- Room 116

Ms. Latoya Walton

Home Management

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room T2

Ms. Gardiner

Beginners Dressmaking

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 112

Ms. Rose Bromfield

Cosmetology- Advanced Group

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- 254

Mrs. Simone Nelson

Accounts- Beginners

Tuesday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- 131

Ms. Anya Payne

Social Studies Exam Level

Wednesday

6:00 – 8:00

First class face-to-Face- then Teams/ Zoom- Room 132

Ms. Trisan Cunningham

Office Procedures/ Business Administration- Exam Level

Wednesday

6:00 – 8:00

Teams/ Zoom

Ms. Marsha Mckenzie

Information Technology (IT)

Wednesday

6:00 – 8:00

Teams/ Zoom (First class face to face) – Computer Lab

Dr. Eustache Placide

English – EXAM

Wednesday

5:30 – 7:30

Face-to-Face- Room T 12

Ms. Shermaine Wynter/ Ms. Shaunell Mattis

English for Speakers of Other Languages (ESOL)

Wednesday

6:00 – 8:00

Face- to- Face- Room 131

Ms. Chollen Hurlston

Literacy

Thursday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Cayman Academy Room K2

Ms. Judith Gordon/ Ms. Davidson

Math- Exam Level

Thursday

6:00 – 8:00

Face-to-Face- Room 132

Mr. Copeland

English – Intermediary

Thursday

6:00 – 8:00

First class face-to-face then – Teams/ Zoom- Room 142

Ms. Melissa Edwards

Math- RESIT (January)

Thursday

5: 30 – 7:30

Face to Face- Room 152

Mr. Michael Hall

Human and Social Biology – Beginners

Thursday

6:00 – 8:00

Face to Face- Room 154

Mrs. Dhalia Brett

Human and Social Biology- Exam

Thursday

6:00 – 8:00

Face to Face- Room T 10

Mr. Curtis Mason

Introduction to Computers

Thursday

6:00 – 8:00

Computer Room 211

Mr. Kaneil Barrett-

EDPM

Thursday

6:00 – 8:00

Computer Lab 131

Ms.  D. Chung

Accounts- Exam Level

Thursday

6:00 – 8:00

First class face to face- Teams/ Zoom- Room 116

Ms. Maureen Robinson

Dressmaking – Advanced (only attend if you already know how to sew).

Thursday

6:00 – 8:00

First class Face to Face-then Teams/ Zoom- Room t 2

Ms. Karen Lindo-Monteith

Office Procedures (Administration)

Thursday

6:00 – 8:00

Face to Face – Room 112

Ms. Tahshiek Francis

Register For The CXC programme